רשלנות רפואית בהולדה בעוולה

צרי קשר להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות

רשלנות רפואית בהולדה בעוולה

תובענה בגין הולדה בעוולה הינה תובענה של הורים כנגד רשלנות רפואית של רופא המטפל ו/או המוסד הרפואי נגזלה מההורים האפשרות להפיל בזמן אתה עובר שנולד עם מומים וכתוצאה מכך נגזרו על העובר חיים קשים, כלומר חיים בעוולה.

השינוי הדרמתי בשנת 2012

בהקשר זה יצויין השינוי בחוק שחל במרץ 2012 : עד אז הייתה נהוגה הלכה הידועה בשם " הלכת זייצוב" (ע"א 518/82 זייצוב נ' כץ) שאפשרה גם להורים וגם ליילוד עצמו לתבוע בגין הנזק שנולד בשל לידתו של העובר עם מום . בבסיס ההלכה עמד הטיעון "טוב מותי מחיי" כלומר עדיף היה שהעובר הפגוע לא היה נולד כלל ולא היה נאלץ לחיות חיים קשים כתוצאה ממומו.

בחודש מרץ 2012 נקבעה הלכה חדשה "הלכת ליאור המר" ( ע"א 1326/07 ליאור המר נ' פרופ' עמי עמית) שביטלה את הלכת זייצוב ואת אפשרות היילוד לתבוע בגין הולדתו בעוולה.  יחד עם זאת ההלכה החדשה הגדילה משמעותית את סכומי הפיצויים להורים שתובעים במטרה לסייע להם בטיפול ביילוד חולה או בהתמודדות עם ההשלכות המזיקות שהיו להיריון על בריאותה של האם.

הלכת ליאור המר סתמה למעשה את הגולל על האפשרות של הקטין לתבוע עם הגיעו לגיל בגרות  ולכן אם ההורים מעוניינים לתבוע בגין מום שהיה ניתן לאבחן ו/או למנוע אצל ילדם, הם נדרשים לתבוע כעת בהתאם לעקרונות שנקבעו בהלכת המר במהלך שבע שנים מהלידה.

מהי רשלנות רפואית בהולדת בעוולה?

החוק קובע כי רשלנות רפואית הינה מצב שבו הרופא המטפל עשה מעשה כלשהו, שרופא סביר לא היה עושה, או לחילופין חדל מלעשות משהו שרופא סביר היה עושה, וגרם בכך לנזק למטופלת. רשלנות רפואית בהריון עשויה לגרום נזק בלתי הפיך למטופלת מעקב הריון רשלני.

במסגרת הייעוץ הגנטי ובהתאם לתוצאותיו, על הרופא המטפל מוטלת החובה למסור להורים כל מידע רפואי רלוונטי אודות היתכנות להתפתחות מומים אצל העובר. כמו כן, רופא מעקב ההריון מחויב למסור להורים מידע רפואי מפורט אודות הסיכונים והסיכויים לקיום מום ו/או מחלה גנטית בעובר, משמעותם הרפואית והתפקודית, דרכים לאבחון וטיפול , וכן מכלול האפשרויות העומדות בפני ההורים להמשיך את ההיריון או להפסיקו.

ייעוץ רפואי אודות גילוי מומים בהריון ניתן על סמך שאלון ארוך ומפורט שניתן להורים לפני ההריון וכן על בסיס בדיקת DNA הנערכת להורים ובמידת הצורך גם לעובר, לפני ו/או במהלך ההריון.

אי גילוי מומים גנטיים בעובר במהלך ההריון ו/או לידת עובר עם תסמונות גנטיות קשות עשוי להוות רשלנות רפואית בהולדה בעוולה ולזכות בפיצויים משמעותיים. לפיכך קיימת חשיבות גדולה לפנות לעו"ד רשלנות רפואית המתמחה בתחום הריון ולידה כדי שיבדוק האם הטיפול הרפואי שניתן חרג מסטנדרט הטיפול הרפואי המקובל ונגרם נזק ממשי למטופל.

חייגו 0585999616 או השאירו פרטים

רשלנויות רפואיות נפוצות בלידה

? חוששת כי נפגעת ברשלנות רפואית

צרי קשר להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות