רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

צור קשר להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות 

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

כל מטופל/ת הפונה לרפואת שיניים מצפה לקבל את הטיפול שיניים הטוב ביותר מרופא השיניים או ממרפאת השיניים שאליהם הגיע. אולם, למרבה הצער , מדי שנה מוגשות בישראל אלפי תביעות בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, המציגות תמונת מצב עגומה. רשלנות רפואית שיניים, עשויה להתרחש בטיפול שיניים פשוט כמו סתימה או במהלך טיפול שורש או התקנת שתל או בטיפולים מורכבים יותר כמו ניתוח חניכיים למניעת מחלות חניכיים.  

רשלנות רפואית נפוצה בטיפולי שיניים

חשיבות קבלת הסכמה מדעת בטיפולי שיניים

בשונה מרפואת חירום המאופיינת בטיפולים דחופים מצילי חיים, תחום רפואת שיניים כולל ברובו טיפולים רפואיים יזומים שאינם דחופים (אלקטיביים) המבוצעים לבקשת המטופלים כמו: אורתודנטיה, שיננית, ציפוי שיניים בחרסינה, הלבנת שיניים ועוד….

בטיפולי שיניים אלקטיביים חלה על הרופא המטפל חובת גילוי מוגברת המחייבת מתן הסבר נרחב יותר למטופל/ת גם בדבר סיבוכים נדירים ואפשריות טיפול מגוונות כדי לקבל הסכמה מדעת של המטופלים ולהימנע ממצג שווא. הרופא מחויב להסביר למטופלים בשפה ברורה על כל הסיכונים ו/או הסיכויים הכרוכים בטיפול השיניים ולא מספיק שהמטופלים "רק יחתמו" על הטפסים מבלי שהבינו היטב וקראו את תוכנם.

פעמים רבות, המטופלים אינם מרוצים מהתוצאה הסופית של הטיפול השיניים האסתטי שעברו וחשוב לזכור בהקשר זה כי לא כל תוצאה סופית של טיפול שיניים אסתטי שתוצאתו אינה לרוחם של המטופלים, תחשב לרשלנות רפואית.

מהי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא מצב שבו רופא עשה מעשה כלשהו שרופא סביר לא היה עושה, או לחילופין חדל מלעשות משהו שרופא סביר היה עושה , וגרם בכך לנזק למטופל/ת. 

כדי לבסס עילת תביעה נזיקית בגין רשלנות שיניים רפואית ניתן להגיש תביעה משפטית באמצעות עו"ד רשלנות שיניים בתוך 7 שנים בצירוף חוות דעת רפואית בתחום רפואת שיניים שתוכיח לבית המשפט כי הנזק שנגרם למטופל/ת חורג מסטנדרט רפואה סביר.

רשלנויות רפואיות בטיפולי שיניים

· טיפול שיניים בוצע ללא קביעה מסודרת של תוכנית טיפול מקצועית.

· הטיפולים מתארכים מעבר לתוכנית שהוצגה לפני תחילת הטיפול

· רופא השיניים לא הסביר מראש את מלוא ההיבטים השונים של הבעיה והטיפולים הרלבנטיים לפתרונה

·  בוצע אבחון שגוי ו/או חלקי וכפועל יוצא מכך מתן טיפול מיותר או אי ביצוע טיפול דרוש שהסב נזק למטופל/ת

· החלטה רפואית שגויה בטיפול שיניים שגרמה נזק למטופל/ת (למשל עקירה במקום טיפול שורש).

· טיפולי שיניים משמרים כושלים : כמו סתימות, ניקוי אבן, טיפולי שורש.

· טיפול שיניים שבוצע על ידי מי שאינו מומחה בתחומו כאשר הדבר נדרש (למשל עקירה שלא ע"י כירורג)

· הטיפול חרג מסמכותו המקצועית של הרופא מבלי שהמטופל/ת עודכן מראש

· השתלות שיניים ו/או השתלת שתלים דנטליים שגרמו לנזק.

· קושי ביכולת ללעוס וסגירת הפה 

· בוצע טיפול שיניים רשלני שגרם לנזק עצבי

· בוצע טיפול שיניים כושל שגרם לפגיעה בסינוס

· פענוח שגוי או לקוי תוך החמצת חריגות שעלו בצילומים ו/או בדיקות רפואיות

· טיפול שיניים כושל שגרם לאובדן שיניים טבעיות לנזק בחניכיים

· התעלמות ממצב החניכיים טרם תחילת הטיפול

· התיעוד הרפואי של הטיפול חסר ו/או לוקה בחסר

· רופא השיניים עקר שלא לצורך את שן הבינה. 

· לא מוצו אפשרויות האבחון החיוניות עבור המטופל/ת

· ההסברים של הרופא מעורפלים

חובת המומחיות כתנאי סף

תחום הרשלנות הרפואית הינו תחום מאוד מורכב ומסובך הדורש ידע נרחב ורגיש בנושא. בניגוד לטעויות של אנשי מקצוע בתחומים אחרים, שגיאה אחת מצד רופא השיניים, הסייעת או מצוות מרפאת השיניים, עשויה קריטית ולגרום לנזק גופני ו/או נפשי בלתי הפיך למטופל/ת.

בחלק מטיפולי השיניים נדרשת מומחיות של רופאים מומחים לביצוע ההליך הרפואי. למשל טיפולי שורש ובעיות לסת שונות על ידי מומחה פה ולסת, ניתוח חניכיים על ידי רופא כירורג,  אורתודנטיה על ידי אורתודנט ועוד. ביצוע טיפולי שיניים הדורשים מומחיות, על ידי רופאי שיניים שאינם מומחים בתחום הטיפול, תחשב לרשלנות רפואית. רשלנות רפואית עלולה להיגרם גם בשל חוסר מיומנות או מקצועיות מצד רופא השיניים שבחר שלא להפנות את המטופל/ת לרופא מומחה ולבצע את טיפול השיניים בעצמו. חוסר מיומנות של רופא השיניים עשוי להוביל לאבחון שיניים מוטעה ,לביצוע טיפול שיניים שגוי ו/או שלא נדרש, ולגרום לנזק בלתי הפיך למטופל/ת. יצוין בהקשר זה כי ישנם מקרים בהם רשלנות רפואית בטיפולי שיניים מתרחשת בשלב ההכנה לטיפול השיניים ולא רק בטיפול עצמו.

מטרת תביעה לרשלנות רפואית בטיפולי שיניים אינה ענישה

מטרת תביעת רשלנות רפואית בטיפול שיניים איננה להעניש את רופא השיניים או מרפאת השיניים בגין רשלנות רפואית דנטאלית , אלא לפצות את המטופל/ת בגין הנזקים הפיזיים ו/או הנפשיים שנגרמו לו .

במילים אחרות, צטרת תבעית רשלנות בטיפולי שיניים הינה מתן פיצוי כספיי למטופל/ת בהשבת המצב לקדמותו ככל שניתן אילולא הרשלנות הרפואית.

לפיכך, מומלץ לפנות לעורך דין המתמקד ברשלנות רפואית בטיפולי שיניים על מנת שיבדוק האם רופא השיניים עמד ב"מבחן הסביר" והאם קיים קשר סיבתי בין הרשלנות הרפואית בטיפול שיניים לבין הנזק שנגרם למטופל/ת. במידה ועו"ד רשלנות רפואית ימצא קשר שכזה, לאחר בדיקה יסודית של פרטי האירוע וחוות דעתו התומכת של רופא בכיר, הרי שקמה עילת תביעת רשלנות רפואית המזכה בפיצויים מרביים בגין הנזקים שנגרמו.

חושש כי נפגעת ברשלנות שיניים ?

צור קשר להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות